Wybór sprzętu AGD
Ważne, aby sprzęt AGD znajdował się w wygodnych i funkcjonalnych miejscach, najlepiej na wysokości, na której unikniemy schylania się i klękania, a wybór tego sprzętu poprzedzony był przemyśleniem poniższych kwestii.
Okap kuchenny
Powinien być szerszy od płyty grzejnej. Minimalna wysokości jego zamocowania to 70 cm. Jednak zbyt wysokie zawieszenie obniża jego skuteczność Wydajność pochłaniacza ustala się indywidualnie wg parametrów pomieszczenia.
Jako reguła powinna być stosowana następująca formuła:
powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 6 = minimalna wydajność pochłaniacza w m sześciennych / h
powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 12 = maksymalna wydajność pochłaniacza w m sześciennych / h
przykład:
powierzchnia kuchni = 12 m kw.
wysokość kuchni = 2,4 m
12 m kw. x 2,4 m x 6/h = 173 m sześc./h (minimalna wydajność)
12 m kw. x 2,4 m x 12/h = 346 m sześc./h (maksymalna wydajność)
Piecyk i płyta grzejna
Należy się zastanowić, do czego będzie służył piecyk: do pieczenia ciasta i mięsa, przygotowywania potraw z rożna, a może tylko do rozmrażania i podgrzewania dań? Rodzaj i wielkość płyty zależą od liczby osób w rodzinie, charakteru szykowanych potraw - “jednogarnkowe” czy gotowane w wielu garnkach - oraz od tego, czy jada się obiady w domu, czy poza nim. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pieca na wysokości wzroku - ułatwia to dostęp do jego wnętrza.
Zmywarka
Nawet w małej kuchni znajdzie się na nią miejsce; oszczędza czas, wodę i energię. Szacuje się, że posiadanie zmywarki to oszczędność czasu na poziomie 40 minut dziennie, czyli 10 dni w ciągu roku. Na wprost zmywarki powinien być min. 1 m miejsca.
Zlewozmywak
Jego wybór zależy od tego, czy zmywamy tylko ręcznie, czy też w zmywarce, ale nawet wtedy należy przewidzieć miejsce na odłożenie naczyń. Lepiej kupić zbyt duży zlew i swobodnie z niego korzystać, niż męczyć się ze zbyt małym.